💡
💡 Fun Facts
💡

During the gold rush these items would cost (in todays equivalent) you: eggs $90, butter slice of bread $56, a pick axe $1500. Inflation during the Tech Boom was nothing compared to the Gold Rush article from 2015.

•1 min read


Fun Fact: – During the gold rush these items would cost (in todays equivalent) you: eggs – $90, butter slice of bread $56, a pick axe $1500. Inflation during the Tech Boom was nothing compared to the Gold Rush – article from 2015.

Source favicon

Source

smithsonianmag.com

Share this fascinating fact! 🥷

💡More Fun Facts

Keep exploring and learning

The town of Yale, British Columbia, was once known as the biggest city west of Chicago and north of San Francisco following the 1850s gold rush. Yale burnt down so many times that most of the historic buildings are gone but the Museum is located in an old 1868 house next door to the 1863 church

Read →

of the Dawson Film Find . 1900s Dawson was a remote gold rush town with a cinema. Film s sent there were never returned, accumulated, buried, covered by a hockey rink and forgotten. Years later diggers unearthed the 533 reels of lost films, and rare footage, including the 1919 World Series.

Read →

In 1965, the cost of an international phone call was $12 for the first 3 minutes; if that amount were adjusted for inflation, it would be equivalent to $101.16 in 2021.

Read →

Mr. T s trademark gold neck chains and jewelry was the result of customers losing the items or leaving them after a fight at the nightclub where Mr T. worked as a bouncer. A banned customer could return to claim his property from Mr. T wearing it conspicuously right out front.

Read →

After Neil Armstrong s death, his sons put hundreds of items they inherited from their parents on auction, pulling in $14.69 million. Neil Armstrong owned pieces of fabric from Wright Flyer, and Apollo 11 gold medal that sold for $2.04 million

Read →

that until 2001 it was legal for Austrian farmers from the Vorarlberg region, to blow up deceased cows on mountains. This was done to avoid transporting them by helicopter which would ve cost about 1500$ more in today s money.

Read →